Aknaprofiili valimine: Kuidas teha õige valik

Aknaprofiilide valik on oluline osa igast ehitus- või renoveerimisprojektist. Õige aknaprofiil tagab mitte ainult parema isolatsiooni ja energiatõhususe, vaid ka akende pikaealisuse ja esteetilise välimuse. Selles artiklis vaatleme, mida tuleks arvestada aknaprofiili valimisel ning kuidas teha õige valik oma kodu või äri jaoks.

1. Materjalid ja nende omadused

Aknaprofiilide materjalid määravad suuresti akna soojus- ja helikindluse omadused. Tavalised materjalid on puidust, plastikust (PVC) ja alumiiniumist. Iga materjalil on oma eelised:

  • Puidust aknaprofiilid pakuvad soojust ja esteetilist välimust. Puitaknad on suurepärased helikindluse tagamiseks, kuid vajavad regulaarset hooldust ja ei ole kõige vastupidavamad ilmastikutingimustes.

  • PVC ehk plastaknaprofiilid on energiatõhusad, madala hooldusvajadusega ja kestavad kaua. Plastaknad sobivad hästi kodudes, kus on vaja madalat hooldust ja head soojusisolatsiooni.

  • Alumiiniumprofiilid on vastupidavad ja esteetilised. Need on eriti populaarsed modernses arhitektuuris ja pakuvad head tugevust. Alumiiniumaknad pakuvad tugevat kaitset ilmastikutingimuste eest, kuid võivad olla vähem energiatõhusad, kui neid ei varustata täiendavate isolatsioonikihtidega.

  • Puit-alumiinium aknaprofiilid ühendavad puidu soojust ja esteetikat alumiiniumi vastupidavuse ja madala hooldusvajadusega. Need profiilid pakuvad parimat mõlemast maailmast: puidu loomulikkus ja alumiiniumi vastupidavus. Puit-alumiiniumaknad sobivad hästi, kui soovitakse saavutada energiatõhusust koos vastupidavuse ja minimaalsete hooldusnõuetega. Need on ideaalne valik kõrgendatud turvalisusega piirkondades, kus aknad peavad taluma ka karmemaid ilmastikutingimusi.

2. Soovitatavad omadused: Isolatsioon ja energiatõhusus

Aknaprofiili valimisel tuleks keskenduda ka selle soojusisolatsiooni omadustele. Soojusjuhtivus, täiendavad tihendid ja profiilide sügavad õhuvahed võivad aidata tagada parema energiatõhususe. Näiteks Gealan S 8000 ja 9000 nind Aluprof MB-104 ja MB-86 profiilid pakuvad suurepärase soojusisolatsiooni ja sobivad ideaalselt passiivmajadele või energiatõhusatele hoonetele. Aknaprofiilide kvaliteetne soojustus vähendab küttekulusid ja hoiab siseruumi mugavana igal aastaajal.

3. Heliisolatsioon ja turvalisus

Kui elate lärmakas piirkonnas või soovite oma kodu turvalisust tõsta, tuleb kindlasti kaaluda ka aknaprofiili heliisolatsiooni omadusi. Деревянные окна и plastaknad pakuvad paremat heliisolatsiooni võrreldes alumiiniumiga.

Samuti on oluline, et aknad oleksid varustatud kvaliteetsete turvafunktsioonidega, nagu nt MACO Multi-Matic süsteem, mis pakub suuremat turvalisust ja mugavust.

Puit-alumiiniumaknad pakuvad head heliisolatsiooni, kuna puidu looduslik struktuur aitab summutada müra, samal ajal kui alumiiniumkattega osad pakuvad täiendavat turvalisust ja vastupidavust.

4. Vastupidavus ja hooldus

Aknaprofiili vastupidavus sõltub suuresti selle materjalist.

Алюминивые окна pakuvad suurepärast vastupidavust ilmastikutingimustele ja on väga vastupidavad (eriti need, mis on kaetud spetsiaalse kattega, nagu Acrycolor või Ecoline lakid). Alumiiniumaknad ei roosteta ega vaja regulaarset värvimist, kuid võivad vajada aeg-ajalt puhastamist. Need on madala hooldusvajadusega, kuna alumiinium ei ole nii vastuvõtlik mustuse ja mädanemise suhtes. 

Plastaknad (PVC) on samuti madala hooldusvajadusega. Need profiilid on korrosioonikindlad, ehk nad ei roosteta. Plastaknad on äärmiselt vastupidavad, ei vaja värvimist ega lisakaitsekatteid ning nende pind on kergesti puhastatav. Lisaks on plastaknad hästi soojusisolatsioonikindlad ja vastupidavus. Üks suur eelis on see, et plastaknad ei vaja regulaarset värvimist ega katteuuendust nagu puitaknad. Ainus hooldus, mida nad vajavad, on hingede määrimine ja tihendite kontrollimine.

Деревянные окна on esteetiliselt kaunid ja looduslähedased, kuid need vajavad veidi rohkem hooldust võrreldes plast- või alumiiniumakendega. Puit on loodustoode, mis vajab regulaarset kaitset keskkonnamõjude eest, et vältida mädanemist, kahjustusi või värvi pleekimist. Meie puitaknad on kaetud spetsiaalse lakiga, mis pikendab akna vastupidavust. Kui neid korralikult hooldada, on puitaknad väga vastupidavad ja pakuvad väga head soojuspidavust.

Деревянно-алюминивые окна on samuti vastupidavad, madala hooldusvajadusega, kuna alumiinium ei roosteta ja puidu puhul piisab vaid aeg-ajalt puhastamisest ja kaitsekatte uuendamisest. 

5. Kohandamise võimalused ja välimus

Kohandamisvõimalused on sageli üks olulisemaid tegureid, kui valitakse aknaprofiili. Erinevad värvivalikud ja profiilide stiilid, nagu Classic või Softline, võimaldavad teil valida aknad, mis sobivad teie kodu interjööri või välisilme jaoks. Erilised detailid, nagu puidu värvimisvõimalused ja alumiiniumkatte valikud, võivad täiendada hoone üldpilti ning pakkuda täiendavat esteetilist väärtust. 

Enamus aknaprofiilidel on furnituur, mis tagab käepideme ebaõige asendi blokeerimise, mikrotuulutuse.

Kokkuvõte

Õige aknaprofiili valimine on oluline samm oma kodu või äri energiatõhususe, mugavuse ja turvalisuse tagamisel. Peamised tegurid, mida arvestada, on materjal, soojus- ja heliisolatsioon, turvalisus, vastupidavus ja välimus. Valides kvaliteetse aknaprofiili, saate nautida paremat elukeskkonda ja väiksemaid küttekulusid.